Działania, które podejmuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) w walce korupcją
W GIF istnieje wiele mechanizmów antykorupcyjnych. Szczegółowe informacje o najważniejszych z nich znajdziesz na tej stronie.
GIF ustaliło, jakie obszary i jakie stanowiska mogą być narażone na korupcję, a następnie przyjęło procedury antykorupcyjne, by ograniczyć ryzyko z nią związane.
Najważniejsze mechanizmy antykorupcyjne to :
- Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019
W dniu 1 kwietnia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Rządowego programu przeciwdziałania korupcji na lata 2014-2019". (M.P. poz. 299). Podstawowym celem Programu jest zmniejszenie poziomu korupcji w Polsce, poprzez wzmocnienie prewencji i edukacji zarówno w społeczeństwie, jak i w administracji publicznej, oraz skuteczniejsze zwalczanie przestępczości korupcyjnej. W dokumencie określono cele szczegółowe, zadania oraz działania zarówno dla wyznaczonych realizatorów wiodących, jak i współpracujących w ich wykonywaniu. Określono również mechanizm wdrażania i ewaluacji Programu. Program jest realizowany na czterech poziomach: koordynatorów (stanowiska w ministerstwach i urzędach centralnych mających status organów zaangażowanych w realizację Programu), grup roboczych, instytucji wdrażającej (Międzyresortowy Zespół ds. Koordynacji i Monitorowania Wdrażania Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji) i Rady Ministrów. GIF wykonuje zadania wyznaczone jednostce w ramach realizacji Programu. Do kluczowych zadań przewidzianych zarówno dla samego GIF jak i dla całej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej jest budowanie, wdrażanie i realizacja mechanizmu antykorupcyjnego. Mechanizm ten ma zawierać regulacje dotyczące kontaktów z klientami zewnętrznymi oraz budowania programów edukacyjnych dla pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. W ramach programu GIF realizuje działania zapobiegawcze (legislacyjne i zarządcze) i edukacyjne. Koordynatorem programu w GIF jest Koordynator Działań Antykorupcyjnych GIF - pracownik Biura Dyrektora Generalnego - Pani Karolina Maliszewska tel. (22) 44 10 738;
- Polityka Antykorupcyjna GIF - procedura wewnętrzna zakładająca zobowiązanie do utrzymania wewnętrznego systemu powiadamiania i reagowania na nieprawidłowości, obserwowania nieprawidłowości mogących stanowić zagrożenia, monitorowanie w systemie kontroli zarządczej ryzyk korupcyjnych, stanowisk zagrożonych zdarzeniami korupcyjnymi oraz dokumentów wewnętrznych pod kątem doskonalenia systemu eliminującego zagrożenia korupcyjne.
- Wyznaczenie ryzyk korupcyjnych oraz stanowisk zagrożonych korupcją. Obszar działalności potencjalnie najbardziej narażony na ryzyko korupcji to obszar kontaktów z klientami zewnętrznymi.
- Procedury określające zasady kontaktów w klientami zewnętrznymi.
- Mechanizm zgłaszania przez pracowników nieprawidłowości i zagrożeń korupcyjnych gwarantujący anonimową ścieżkę powiadomień.
- Mechanizm zapobiegania konfliktowi interesów na stanowiskach wykonujących zadania nadzoru farmaceutycznego, w tym ustalenie zasad dodatkowego zatrudnienia/zajęć zarobkowych.
- Procedura postępowania z prezentami wskazująca na zakaz przyjmowania prezentów.
- Edukacja antykorupcyjna i budowanie kultury antykorupcyjnej - GIF prowadzi szkolenia w ramach procesów adaptacji, służby przygotowawczej, szkoleń cyklicznych. GIF powołał Koordynatora Działań Antykorupcyjnych oraz Doradcę Etycznego.
Zgłoszenie informacji o korupcji
O każdym przypadku korupcji możesz poinformować:
- Policję,
- prokuraturę,
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
Pamiętaj, że o korupcji możesz także powiadomić
Głównego Inspektora Farmaceutycznego - adres e-mail: gif@gif.gov.pl lub przez formularz kontaktowy
Ministra Zdrowia – adres e-mail na adres: antykorupcja@mz.gov.pl.
GIF wprowadzając mechanizmy antykorupcyjne na bieżąco współpracuje z Ministerstwem Zdrowia.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Programu Ministerstwa Zdrowia- KORUPCJA SZKODZI ZDROWIU
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Programu Ministerstwa Zdrowia - KORUPCJA SZKODZI ZDROWIU