Sukces operacji PANGEA liczony w milionach dolarów - Aktualności - Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Trafiłeś na archiwalną wersję strony internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Od 29 listopada 2019 roku znajdziesz nas na: www.gov.pl/gif

Aktualności

Sukces operacji PANGEA liczony w milionach dolarów

Interpol poinformował o zakończeniu tegorocznej edycji operacji „PANGEA”. To już 11. edycja tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Celem akcji jest szeroko zakrojona walka z występowaniem w wysyłkowej sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna służyła wsparciem merytorycznym dla polskich organów ścigania (Policji i Krajowej Administracji Skarbowej) które również włączyły się w ogólnoświatową akcję.

W tym roku przedstawiciele organów ścigania w krajach na całym świecie ponownie zmierzyli się z problemem sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych oraz nielegalnych stron internetowych oferujących leki.

Międzynarodowa Organizacja Policji Interpol przez tydzień trwania akcji zbierała informacje z 61 krajów świata. Wyniki działalności organów ścigania są imponujące:

 • ponad 16 tysięcy monitorowanych stron internetowych, profili w mediach społecznościowych oraz sklepów internetowych;
 • ponad 3600 zamkniętych stron internetowych i kolejne 1300, które wkrótce zostaną zamknięte;
 • sprawdzono ponad 980 tysięcy paczek z lekami, z których ponad 542 tysiące zostało zatrzymanych;
 • szacunkowa wartość zatrzymanych produktów  to blisko 14 milionów dolarów.

Co ciekawe, w tym roku leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne stanowiły najliczniejszą grupę wśród skonfiskowanych produktów. To zmiana w stosunku do lat poprzednich, kiedy to najczęściej rekwirowano produkty na problemy z potencją. Warto podkreślić, iż w dalszym ciągu pozostają one lekami, których fałszowanie jest najpowszechniejsze pod względem geograficznym.

O tym jak rozpoznać internetową aptekę istniejącą w rzeczywistości, a także o tym dlaczego nie warto ryzykować kupna leków na niesprawdzonych stronach internetowych pisaliśmy tutaj.

 • Międzynarodowa Organizacja Policji Interpol przez tydzień trwania akcji zbierała informacje z 61 krajów świata.
  Międzynarodowa Organizacja Policji Interpol przez tydzień trwania akcji zbierała informacje z 61 krajów świata.
 • Szacunkowa wartość zatrzymanych produktów to blisko 14 milionów dolarów
  Szacunkowa wartość zatrzymanych produktów to blisko 14 milionów dolarów
 • W tym roku przedstawiciele organów ścigania w krajach na całym świecie ponownie zmierzyli się z problemem sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych oraz nielegalnych stron internetowych oferujących leki.
  W tym roku przedstawiciele organów ścigania w krajach na całym świecie ponownie zmierzyli się z problemem sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych oraz nielegalnych stron internetowych oferujących leki.