Trafiłeś na archiwalną wersję strony internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Od 29 listopada 2019 roku znajdziesz nas na: www.gov.pl/gif

Aktualności

Przypominamy o obowiązku weryfikacji autentyczności leków

Od 9 lutego 2019 r. wszystkie hurtownie farmaceutyczne w Polsce (z wyłączeniem hurtowni obracającymi wyłączenie gazami medycznymi) są zobowiązane do realizowania obowiązków związanych z weryfikacją zabezpieczeń umieszczonych na opakowaniach produktów leczniczych przed sfałszowaniem.

Weryfikacja ta jest możliwa wyłącznie po podłączeniu się do krajowego systemu baz, który w Polsce został utworzony przez Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Produktów Leczniczych.

Brak realizacji obowiązku weryfikacji przez hurtowników autentyczności produktów leczniczych jest zagrożony sankcją polegającą na cofnięciu zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej (art. 81 ust. 2 pkt 4 pr. farm.).

Jednocześnie informujemy, że brak podłączenia się hurtowni farmaceutycznej do systemu krajowego jest równoznaczne z niewywiązywaniem się przez hurtownię farmaceutyczną z obowiązku, o którym mowa w art. 78 ust. 1 pkt 9 i tym samym może stanowić podstawę do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.